Tomasz Makowski – Chmura – bezpieczny sposób przechowywania danych, czy ryzyko?


Chmura – bezpieczny sposób przechowywania danych, czy ryzyko?

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa jest to nic innego jak darmowe lub płatne dyski umożliwiające ludziom przechowywanie swoich danych poza swoim dyskiem. Chmura to również model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę.

Na czym polega chmura?

W ramach działania chmury znajdują się w niej dyski polegających na magazynowaniu danych lub tworzeniu kopii zapasowych w celu chronienia ich przed utratą. Duże firmy często wykupują dostęp do serwerów bazy danych lub użytkowanie określonej usługi. Zasada działania chmury polega na przeniesieniu wszystkich danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej na serwer danej firmy oraz umożliwienie dostępu do owych usług IT w dowolnym miejscu na świecie przez komputery kliencie z dostępem do Internetu.

Do czego wykorzystywana jest chmura?

Wiele firm wykorzystuje owe rozwiązanie, w celu bezpiecznego przechowywania danych. Duża część ludzi również nie wyobraża sobie życia bez owego udogodnienia i oprało na tym swoją pracę czy naukę w szkole bądź na uczelniach. Korzystając z chmury ludzie mają świadomość że ich dane bezpiecznie spoczywają na serwerze osób świadczących usługi.

Jakie są wady?

Główną wadą owego rozwiązania jest bezpieczeństwo naszych danych. Jesteśmy zdani na uczciwość dostawcy oraz jego zapewnienia wobec ochrony przeciw atakom cyberprzestępców. Wyciek danych może spowodować np. przedostanie się danych do konkurencji co spowoduje straty w gospodarce firmy.

Jak uniknąć wycieku danych?

Chcąc uniknąć wglądu osób trzecich oraz zwiększając bezpieczeństwo, można wyposażyć się w serwer plików NAS. Z pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie stworzyć własną chmurę oraz przechowywać na niej wyżej usługi IT, umożliwiając korzystanie z niego przez urządzenia z sieci domowej oraz spoza niej. Serwery owe pomimo dawania nam poczucia bezpieczeństwa, mają jedna główną wadę jaką jest słaba przepustowość i stabilność, którą znacznie ustępuje pola dużym korporacją dominującym na rynku.

Jakie są zalety?

Niepodważalną zaletą chmury jest jej mobilność. Możliwość korzystania i dostępu do swoich danych bądź plików sprawa, iż nie jesteśmy zdani na komputerach stacjonarnych, bądź nośnikach zewnętrznych. Z odpowiednim oprogramowaniem jesteśmy w stanie formatować swoje pliki nie będąc na jednostce, na której owy plik powstał. Korzystanie z plików w chmurze jest również wygodne oraz szybkie. Przyszłość pozwoli nam umieścić całe jednostki centralne w chmurze wraz z systemem.

Czy chmura to również komputer?

Wszystkie pliki muszą być gdzieś zapisane tudzież umiejscowione. Wielkie firmy takie jak Google wraz ze swoim Chromebook czy też Microsoft z OneDrive posiadają ogromne serwery na których to przechowują owe dane. Innym przykładem jest serwer plików NAS. Jest to nic innego jak nasza prywata chmura.

 

BIBLIOGRAFIA:

artykuły internetowe:

  1. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii – stan na dzień 15.01.2017 roku.
  2. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat –  stan na dzień 15.01.2017 roku.
  3. Tur H., Komputery… bez komputerów – chmura przyszłości? – http://www.pcworld.pl/ – strona internetowa czasopisma PC World.
  4. Wilk P., Chmura obliczeniowa to czyjś komputer, http://forensic-blog.deloitte.pl/ – strona internetowa Forensic Deloitte Polska – stan na dzień 15.01.2017 roku.