Piotr Bagnowski – Chmura, która fizycznie nie istnieje …


,,Chmura, która fizycznie nie istnieje”

Dużo ludzi na świecie potrzebuje miejsc do przechowywania ważnych danych . Zależy im na tym, aby były one bezpieczne . Popularne do przechowywania i przenoszenia danych są pendrive, ale bywa często tak, że potrafią zaginąć i po naszych ważnych plikach nie ma śladu . Nie raz zdarzyło mi się zapomnieć, schować z biurka pendriva i nie miałem jak pokazać nauczycielowi ważnego projektu, który zabrał mi w domu bardzo dużo pracy i czasu. Kiedy dowiedziałem się , że istnieje takie coś jak chmura internetowa, byłem pod wrażeniem, że takie coś istnieje. Dziwiłem się dlaczego nie używałem tego wcześniej, nie miałbym problemu z pamiętaniem czy wziąłem pendriva z biurka.

Wiele czytałem o działaniu chmury. Chmura, to miejsce w którym można przechowywać dane wszelkiego rodzaju – zdjęcia, muzykę, dokumenty i filmy, czyli w zasadzie dowolne pliki oraz łatwo uzyskiwać do nich dostęp za pomocą komputera, telefonu, tabletu,lub innego urządzenia połączonego z internetem.

Jest dużo rodzajów chmur, są publiczne, prywatne, hybrydowe. Jeden usługodawca ma serwer, na którym my możemy przechowywać swoje dane, mamy do nich stały dostęp. Takimi usługodawcami są np. firmy: Google , Microsoft czy Dropbox.

Warto zwrócić uwagę, że można przywracać usunięte rzeczy, gdzie na pendrive było by to trudne do zrealizowania Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne? W chmurze, czyli tak naprawdę gdzie? Zazwyczaj nasze dane przechowywane są w nowoczesnych centrach danych wyposażonych w wiele warstw zabezpieczeń. Więc moim zdaniem przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne, ale też trzeba mieć zaufanego usługodawcę. Ja wolę przechowywać dane w chmurze, ponieważ wiem, że sam lepiej tych danych nie zabezpieczę.

Czytając te wszystkie wiadomości wiem też, że chmura nie istnieje bo to zawsze jest czyjś komputer. Usługodawca na swoim komputerze ma dostęp do chmury, tak jak my wszyscy. Aby wejść na daną chmurę wystarczy mieć tylko komputer, internet, konto. Kiedy to wszystko mamy możemy z dowolnego komputera pokazywać pliki, które posiadamy w chmurze. W dzisiejszych czasach, gdzie komputery odgrywają bardzo dużą role w życiu. Bo to właśnie na nich pracuje mnóstwo Polaków w firmach, domu, czy też w szkole. Dużo Polaków pracuje za granicą jako informatycy. Dla informatyka życie bez chmury byłoby trudne. Tak samo dla człowieka, który prowadzi firmę, a nawet dla takiego normalnego człowieka jak ja także. Często jestem zabiegany i o czymś zapominam, a jak wiem, że ważne pliki mam w chmurze to i śpi mi się lepiej. Czy teraz wyobrażam sobie życie bez komputera – raczej nie. Wpływają one w znacznym stopniu na rozwój nauki, techniki. W dzisiejszych czasach prawie w każdym domu jest komputer i dużo czasu ludzie spędzają właśnie przy nim,

A dlaczego niby chmura nie istnieje tylko to zawsze jest czyjś komputer? Chmura posiada dużo danych, które można odtworzyć nie tylko w jednym miejscu lub na jednym wybranym komputerze. Chmura fizycznie nie istnieje. Pliki z chmury można otwierać w różnych częściach świata i na różnych sprzętach, dzięki serwerom, a z nimi łączymy się za pomocą internetu .

Bibliografia:

  1. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii – stan na dzień 15.01.2017 roku
  2. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat – stan na dzień 15.01.2017roku.
  3. Biznes bez chmury nie istnieje , http://www.comarch.pl/ – strona internetowa Comarch – stan na dzień 15.01.2017 roku