Jakub Owczarek – Garść informacji o chmurze


Garść informacji o chmurze.

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do informacji oraz do danych jest kluczowy. Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z nich bez chmury. Przewaga systemu Cloud nad fizycznymi dyskami jest niepodważalna. Dzięki niemu mamy dostęp do swoich plików z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Głównym argumentem przeciwników chmury jest brak prywatności i bezpieczeństwa swoich danych. Jest to ryzyko, jakie trzeba podjąć, aby w pełni cieszyć się z użytkowania internetowych dysków danych. Jednak chmurę rozumiemy nie tylko poprzez dysk danych. Jest to jedna z wielu usług zawartych w chmurze obliczeniowej. Inną usługą może być dostarczanie usług obliczeniowych – serwerów, magazynu, sieci, oprogramowania. Wszystkie te świadczenia dzielą się na typy:

  • Infrastruktura (IaaS) – podstawowa kategoria usług w chmurze. W przypadku tego rozwiązania klient wynajmuje infrastrukturę IT: serwery, sieci, systemy operacyjne itp. płacąc zgodnie z użyciem.
  • Platforma (PaaS) – to usługa dostarczająca środowisko do opracowywania, testowania i dostarczania aplikacji oraz zarządzania nimi. Oszczędza to developerom konfigurowania podstawowej infrastruktury potrzebnej, aby utworzyć aplikację mobilną lub sieci Web.
  • Oprogramowanie(Saas) – to metoda dostarczania klientowi aplikacji, zazwyczaj na podstawie subskrypcji. Przy tym rozwiązaniu dostawcy chmury hostują aplikację wraz z infrastrukturą potrzebną do jej poprawnego działania.

 

Chmury można zatem podzielić ze względu na wykonywane usługi. Inaczej jednak będą działać chmury korporacji Microsoft, a inaczej chmura szkolna. Tworzy to kolejne 3 kategorie podziału:

  • Publiczna – taka chmura należy do zewnętrznego dostawcy np. wyżej wspomnianego Microsoftu. Korzystając z niej wysyłamy do tej firmy dane i je od niej odbieramy.
  • Prywatna – to chmura działająca tylko dla jakiegoś przedsiębiorstwa lub nawet domu prywatnego. Taka chmura działa tak samo jak inne tyle, że na dużo mniejszą skalę.
  • Hybrydowa – działa jak połączenie powyższych gatunków.

 

Wiedząc to wszystko dochodzimy do wniosku, że chmura jest chmurą tylko z nazwy. Tak naprawdę jest to gigantyczny komputer, który przechowuje nasze dane i w każdym momencie może nam je udostępnić.

BIBLIOGRAFIA:

artykuły internetowe:

  1. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat –  stan na dzień 15.01.2017 roku.
  2. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii – stan na dzień 15.01.2017 roku.
  3. Golański A., Twoje pliki w chmurze: sprawdź najlepsze dyski wirtualne online, http://www.dobreprogramy.pl/ – polski serwise internetowy poświęcony szeroko pojętej tematyce nowych technologii – stan na dzień 15.01.2017 roku.