Damian Kawka – Kto w chmurze błądzi …


Kto w chmurze błądzi …

Jednym z nowszych, lecz popularnych i wciąż rozwijających się trendów jest chmura. Mowa tu niekoniecznie o obłoku płynącym po niebie, a o coraz popularniejszej chmurze obliczeniowej, realizującej specjalistyczne usługi lub o dyskach zewnętrznych (bez dostępu fizycznego).

Ale czym właściwie jest ta chmura?

Chmura obliczeniowa to nic innego jak zwykła usługa, której fenomen polega na zdalnym udostępnieniu mocy obliczeniowej urządzeń IT. Polega ona na przeniesieniu danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej na serwer, z którego korzystać będą mogły stale komputery klienckie. Jednym z plusów jest również bezpieczeństwo, gdyż nawet w przypadku uszkodzenia komputera klienckiego, dane będą wciąż nienaruszone. Dodatkowo firmy zajmujące się hostowaniem takich serwerów dbają o ich ochronę przed wszelkimi włamaniami. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego dzięki czemu nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Dostęp do chmury wymaga zawsze stałego i wystarczającego połączenia z Internetem. Czemuż więc zwie się to chmurą, skoro ma z nią niewiele wspólnego? Może chodzi o pewną „wolność” jaką posiadają poruszające się na niebie chmury? W końcu w obu przypadkach wydaje się że na pierwszy rzut oka że „lewitują” w przestrzeni, jednak po głębszym przyjrzeniu widzimy połączenia miedzy nimi.

Geneza

Pomimo że trend ten wydaje się dość nowy to jego początki sięgają lat 60 lub może i jeszcze głębiej. Sam termin chmura pojawił się dopiero w 1996 roku w wewnętrznym dokumencie, który trafił do pracowników firmy Compaq. Jedną z ważnych punktów w historii chmury było wprowadzenie na rynek usługi Elastic Compute Cloud przez firmę Amazon.com. Były to wirtualne serwery mogące tworzyć dyski twarde, backupy, loadbancery oraz umożliwiały dodawanie adresów IP. Sama idea natomiast pojawiła się już w latach 50-tych, kiedy to komputery typu mainframe były udostępniane lokalnym komputerom-klientom. Kolejnym przełomem było pojawienie się wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Po 2000 roku wiele firm zainwestowało w stworzenie własnych chmur. Jednymi z głównych dostawców przetwarzania w chmurze są Microsoft (Microsoft Azure), Amazon (Amazon Web Services) i Google (Google Cloud Platform).

 

 

BIBLIOGRAFIA:

artykuły internetowe:

  1. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat –  stan na dzień 15.01.2017 roku.
  2. Chmura obliczeniowa w ujęciu historycznym – Infografika, http://www.virtual-it.pl/ – strona internetowa serwisu Virtual-IT.pl – stan na dzień 15.01.2017 roku.
  3. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii.