Bartek Jabłoński – Chmura włada światem? Czy to daleka przyszłość ?


„Chmura włada światem? Czy to daleka przyszłość ?”

Najpierw przejdę do omówienia tzw. „Chmury” ang. „Cloud”. Chmura to baza połączonych ze sobą urządzeń (komputery PC, serwery, telefony komórkowe i inne z dostępem do internetu), które udostępniają różne pliki. To także dodatkowa, zazwyczaj bezpieczna metoda zapamiętania dużej ilości informacji. Chmura została spopularyzowana w przeciągu ostatnich 5 lat, kiedy to nastąpił szybki i prężny rozwój Internetu i urządzeń mobilnych umożliwiających dostęp do Internetu w każdej chwili w dowolnym miejscu na świecie. Nie bez powodu mówi się, iż żyjemy właściwe w Internecie, wielu z nas robi listę zakupów i wysyła ją do chmury, by mógł potem odtworzyć ją na telefonie w sklepie podczas zakupów. To główny cel i zarazem zaleta tzw. „chmury”, pozwala ona poprzez internet na oglądanie zdjęć z wakacji na przykład w Warszawie i Nowym Jorku jednocześnie bez potrzeby drukowania i wysyłania ich tradycyjną pocztą, co nie jednokrotnie jest czasochłonne. Można ciąg czynności związanych z wywołaniem zdjęć zastąpić „jednym kliknięciem myszki”. Chmura umożliwia również przechowywanie plików bez ich udostępniania innym użytkownikom. Jednak nie można nazwać chmury, że jest w 100% bezpieczną. Istnieje pewne ryzyko wykradnięcia plików lub ich utracenie poprzez awarię serwerów, na których chmura się opiera.

Gdy pobieramy plik z internetu nigdy nie zastanawiamy się skąd go pobieramy i to gdzie był przechowywany wcześniej. Zwykle są to serwery, do których wcześniej ktoś przesłał plik ze swojego komputera, czyli właściwie możemy powiedzieć, że pobieramy plik z kogoś komputera na swój telefon, tablet itp. Właściwie nie istnieje taki twór jak „chmura”, to po prostu sieć komputerów.

Poniższymi rozważaniami spróbowałem udowodnić rację postawionej tezy. To stwierdzenie uważam za prawdziwe i w 100% się z nim zgadzam, ponadto uważam że to nie teza lecz fakt, którego nie sposób pominąć i zapomnieć.

BIBLIOGRAFIA:

artykuły internetowe:

  1. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat –  stan na dzień 15.01.2017 roku.
  2. Chmura obliczeniowa w ujęciu historycznym – Infografika, http://www.virtual-it.pl/ – strona internetowa serwisu Virtual-IT.pl – stan na dzień 15.01.2017 roku.
  3. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii.