Adam Jakubowski – Chmura, co to takiego ?


Chmura, co to takiego  ?

Czym jest chmura? Na czym polega?

Na powyższe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej wypowiedzi .

Chmurę można definiować na dwa sposoby: chmura obliczeniowa i chmura publiczna (tzw. dysk w chmurze). Chmura obliczeniowa to swego rodzaju model świadczenia usług oparty na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy czyli możemy np. tworzyć prezentację na urządzeniu które nie posiada zainstalowanego programu ponieważ program ten jest dostępny przez internet i bazuje właśnie na chmurze obliczeniowej. W ramach chmury obliczeniowej zawiera się również dyski w chmurze. Dyski te oferują funkcjonalność polegającą na magazynowaniu danych, robieniu kopii zapasowych, przechowywaniu zdjęć i plików. Chmura jest więc przestrzenią udostępnianą nam przez dostawcę za pośrednictwem internetu, do której mamy dostęp po wykupieniu abonamentu lub po zarejestrowaniu się na stronie dostawcy.

W zależności od usługodawcy po zarejestrowaniu się otrzymujemy:

  • w przypadku Dysku Google 15 GB pamięci na której możemy zapisać wszystko np. zdjęcia, prezentacje, filmy itp. Możemy jeszcze powiększyć pamięć do maksymalnie 30 TB poprzez wykupienie abonamentu miesięcznego.
  • w przypadku innych usługodawców ceny są inne: u jednych (OneDrive) po zalogowaniu otrzymujemy tylko 5 GB przestrzeni na

 Jeśli jednak bardziej zależy nam na bezpieczeństwie plików przechowywanych na „dysku wirtualnym” powinniśmy wybrać taką platformę na której nasze pliki będą dobrze szyfrowane. Taką platformą jest np. Mega – pliki są tam szyfrowane po stronie klienta czyli nawet administratorzy serwerów nie mogą ich odczytać.

Chmura jako fizyczny nośnik nie istnieje są to dane do których mamy dostęp na swoich urządzeniach ale przechowywane są na rozsianych po całym świecie serwerach które łączą się między sobą i z nami za pomocą internetu. Z „Chmury” możemy korzystać poprzez przeglądarkę  lub aplikację dedykowaną na klasyczne i mobilne systemy operacyjne. Poza samym przechowywaniem wiele usług oferuje dodatkowe rozwiązania które wywodzą się z chmury obliczeniowej jak np. edycja dokumentów lub katalogowanie zdjęć.

Podsumowując – warto korzystać z chmury ponieważ nasze dane są tam dobrze zabezpieczone i szyfrowane, możemy mieć do niech dostęp z każdego urządzenia które ma dostęp do internetu. Nie musimy się również martwić, że nie weźmiemy ważnego pendrive, na którym była jakaś praca lub, że stracimy jakieś dane poprzez zgubienie lub zniszczenie dysku przenośnego.

BIBLIOGRAFIA:

artykuły internetowe:

  1. Jankowski P., Wszystko o chmurach, http://www.komputerswiat.pl/ – strona internetowa Redakcji czasopisma Komputer Świat –  stan na dzień 15.01.2017 roku.
  2. Chmura, https://pl.wikipedia.org/ – strona internetowa Wikipedii – wolnej encyklopedii – stan na dzień 15.01.2017 roku.
  3. Golański A., Twoje pliki w chmurze: sprawdź najlepsze dyski wirtualne online, http://www.dobreprogramy.pl/ – polski serwis internetowy poświęcony szeroko pojętej tematyce nowych technologii – stan na dzień 15.01.2017 roku.